تبلیغات
استقلالی - بهترین بازیکن سال آسیا
شنبه 6 آذر 1389

بهترین بازیکن سال آسیا

• نوشته شده توسط: سجاد فلاح

ساشا اوگنفوفسکی استرالیایی بهترین بازیکن سال آسیا

فرهاد مجیدی به حق خود که همان انتخاب به عنوان بهترین بازیکن قاره کهن بود نرسید. البته اگر اتفاقات فوتبالی یک سال اخیر که برای ساشا اوگنفوفسکی استرالیایی رخ داده نگاهی اجمالی بیندازیم شاید این انتخاب چندان بی‌ربط نباشد. مدافع استرالیایی که همراه تیم باشگاهی خود قهرمان آسیا هم گشته و در بازی فینال بی‌‌گفت و گو بهترین بازیکن میدان بوده و هرگز بی‌لیاقت برای رسیدن به آن مهم نبوده است. اما فرهاد استقلال... کاپیتان محبوب لاجوردی‌ها که پس از آن موفق شد در سومین دربی پیاپی سومین گل خود را آن هم در دقیقه 91 به ثمر برساند در اوج محبوبیت از سوی AFC برای شرکت در گالای 2010 نیز دعوت شد تا برای رسیدن به تمام افتخارات  ورزشی یک فوتبالیست آسیایی تنها یک گام فاصله داشته باشد که متاسفانه گام آخر میسر نشد. در این اتفاق دو عامل بی‌تاثیر نبوده است.

 1-عدم حضور فرهاد در تیم ملی. فرهاد در دو سال اخیر در حالی که بهترین روزهای فوتبالی خود را سپری می‌کرد هرگز مورد توجه کادر فنی تیم ملی قرار نگرفت. در نهایت درخشش او به حدی رسید که کادر فنی فرهاد را به تیم ملی دعوت کرد و  مجیدی هم بنا به دلایلی ترجیح داد تیم ملی را همراهی نکند.  هر چند هنوز هم باید پذیرفت تیم ملی محتاج وجود مجیدی در جام ملت‌های آسیاست و عدم حضور او یک ضرر بزرگ ملی را به همراه خواهد داشت.

2-حذف استقلال در ریاض، استقلال در حالی وارد باشگاه‌های آسیا شد که از دو مزیت بزرگ بهره می‌برد. الف) حفظ شاکله تیم قهرمان لیگ  هشتم و تقویت  آن تیم به لحاظ کمی (منظور کادر فنی نیست.) ب) گروه مناسب و رقبایی که می‌شد حدس زد نمی‌توانند در راه صعود استقلال به مرحله بعد مشکلی را به وجود آورند استقلال به خوبی از این دو فاکتور بهره برد ولی برابر الجزیره شکست تلخی را خورد تا مجبور شود در تک بازی مرحله دوم میهمان الشباب باشد. الشباب هم که در بازی‌های خود در دور مقدماتی با چاشنی شانس توانسته بود به مرحله بعد صعود کند می‌توانست یک بازنده برابر آبی‌ها باشد اما در نهایت بالاخره استقلال در ریاض حذف شد تا کاپیتان فرهاد از لیگ قهرمانان آسیا وداعی تلخ و در عین حال با راندمانی بالا را داشته باشد. این دو عامل و عدم حضور مجیدی در تیم ملی و مراحل پایانی لیگ قهرمانان قطعا نقش به سزایی در عدم انتخاب فرهاد را داشت وگرنه به لحاظ فنی مجیدی هرگز کمبودی نداشت ضمن آنکه اگر به انتخابات سال‌های اخیر AFC نگاه کنیم جای یک استرالیایی را خالی می‌دیدیم و سال 2010 فرصت خوبی برای بن‌همام و زیر مجموعه‌اش بود تا بتوانند یک استرالیایی را به این مقام برسانند. این انتخاب چه درست یا غلط هرگز از شایستگی‌های مجیدی نخواهد کاست چرا که در قاره پهناور آسیا با این کمیت بالای بازیکنان حرفه‌ای، کاندیدا شدن در میان 5 بازیکن برتر فوتبال آسیا افتخار بسیار بزرگی است، آن هم برای بازیکنی که سال‌هاست مورد بی‌مهری کادر فنی تیم ملی واقع شده و به دنبال حق خودش با پیراهن باشگاهش بوده است کاری که ساده نبود اما کاپیتان استقلال آن را به سرانجام رساند.


نظرات()