تبلیغات

alt

حسن الثوادی، مدیر اجرایی کمیته پیشنهادی قطر، برای میزبانی جام جهانی سال 2022، یک تی شرت ویژه را به زید الدین زیدان، سفیر رسمی جدید قطر تقدیم می کند.

وضعیت شیخ‌نشین قطر از همه‌ی رقیبانش بدتر است. به گفته‌ی مین نیکلاس، رئیس هیئت بازرسی فیفا، قطر بیش از اندازه کوچک است. به گفته‌ی او، اوروگوئه نیز در سال ۱۹۳۰ همین مشکل را داشت، با این تفاوت که در آن جام ۱۳ تیم با هم رقابت می‌کردند و جام جهانی امروز ۳۲ شرکت‌کننده دارد. مشکل اسکان و کمبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل را هم باید به این موضوع افزود.

قطر به عنوان میزبان بازی های آسیایی 2006 در دوحه، پیش از این نیز تجربه برگزاری مسابقات بزرگ ورزشی را داشته است اما این شهر نتوانست در فهرست نهایی نامزدهای میزبانی المپیک 2016 قرار بگیرد.

عکس های فوق العاده زیبا از ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

محمد بن حمد بن خلیفه آل ثانی، یکی از اعضای خانواده‌ی حاکم بر قطر و رئیس کمیته‌ی نامزدی جام جهانی، با وجود این، چندان ناامید نیست: «تردید نداریم که نوبت به ما رسیده است. ما می‌خواهیم به دنیا ثابت کنیم که خاورمیانه هم مانند جنوب آفریقا می‌تواند این رویداد بزرگ ورزشی را برگزار کند.»

مسیرهای کوتاه و برگزاری مسابقات در ورزشگاه‌هایی که دمای آنها تا ۲۷ درجه‌ی سانتی‌گراد پایین آورده می‌شود، از نکاتی هستند که مقام‌های امیرنشین قطر بر آن تأکید می‌کنند.

قطر با اعلام اینکه برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی برای اولین بار در خاورمیانه، درک بهتر از این منطقه را برای جهان به دنبال خواهد داشت، نامزدی خود را برای میزبانی این رقابت ها در سال 2022 اعلام کرد.

"شیخ محمد بن حمد بن خلیفه آل ثانی" امیر قطر در مقابل 50 هزار جمعیت حاضر در ورزشگاه بین المللی خلیفه، این خبر را اعلام کرد. وی گفت: قطر مرد عمل است نه وعده و وعید. به همین دلیل قطر بهترین گزینه برای برگزاری جام جهانی است البته با توجه به این نکته که فوتبال ابزاری است برای ساختن آینده‌ای بهتر.

امیر قطر افزود: پیشنهاد ما از طرف تمامی کشورهای منطقه است. برگزاری اولین مسابقات ورزشی جهان در خاورمیانه می‌تواند فرصت درک و اتحاد بیشتر بین جهان عرب و دنیای غرب را فراهم سازد و فوتبال دوستان پیر و جوان کل منطقه را سر ذوق بیاورد.

قطر به عنوان میزبان بازی های آسیایی 2006 در دوحه، پیش از این نیز تجربه برگزاری مسابقات بزرگ ورزشی را داشته است اما این شهر نتوانست در فهرست نهایی نامزدهای میزبانی المپیک 2016 قرار بگیرد. کشور کوچک قطر از لحاظ امکانات ورزشی نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

تاکنون کشورهای استرالیا، انگلیس، اندونزی، ژاپن، مکزیک، روسیه، اسپانیا، پرتغال، هنلد، بلژیک و آمریکا پیشنهاد خود را برای میزبانی یکی از جام های جهانی 2018 یا 2020 اعلام کرده اند اما قطر و کره جنوبی فقط خواستار برگزاری رقابت های 2022 هستند.
    
خوش بینی قطر به میزبانی جام جهانی سال 2022
 

عکس های فوق العاده زیبا از ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

در پی سفر سه روزه اعضای هیاتی از «فدراسیون بین المللی فوتبال» (فیفا) به دوحه به هدف بازرسی از تجهیزات ورزشی در کشورهای علاقه مند به میزبانی جام جهانی، نوعی احساس رضایت و آسودگی بین مقامات این کشور که برای میزبانی جام جهانی سال 2022 در قطر تلاش می کنند، پدید آمده است. هیات فیفا در طی دیدار سه روزه خود بازرسی تجیهزات و تاسیسات قطر را تکمیل کردند. اعضای این هیات همچنین در استادیوم السد در یک مسابقه لیگ قطر بین تیم های الرایان و السد شرکت کردند. این استادیوم یکی از زمین های فوتبالی است که به تجهیزات تهویه هوا مجهز است و برای مسابقات جام جهانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

احمد بن علی، یکی از اعضای کمیته ملی مسئول سازماندهی رویدادهای جام جهانی در قطر گفت: «اعضای این تیم بین المللی نظر مثبتی به قطر داشتند.»وی به الشرفه گفت: «ما اطلاعات لازم در مورد تجهیزات و آمادگی های در حال انجام برای سازماندهی تورنمنت فوتبال جام جهانی را در اختیار این هیات بین المللی قرار داده ایم. ما تعدادی استادیوم داریم که آماده هستند و روند آمادگی برخی دیگر نیز در حال پیشرفت است. ما پنج زمین بازی را به آن ها نشان دادیم. همه امور با نظم و انرژی بسیار به پیش می رود. »

بن علی در مورد احتمال گرمای شدید در طی برگزاری مسابقات جام جهانی گفت که چنین نگرانی هایی «پشت سر گذاشته شده اند».«ما استادیوم های مجهز به سیستم تهویه هوا و کولر آماده کرده ایم و حتی تجهیزات تهویه هوا نیز مطابق با استانداردهای محافظت از محیط زیست تعبیه شده اند. ما در مورد نسل دوم این تأسیسات صحبت می کنیم. ما طی چند سال آینده می توانیم نسل سوم این تجهیزات تهویه هوا را تعبیه کنیم. هیات بین المللی از استادیوم های مجهز به سیستم تهویه هوا بازدید کرد. در حالی که دمای هوای بیرون 40 درجه سلسیوس بود، ما دمای هوا در استادیوم اسعد را به 26 درجه سلسیوس رساندیم و توانستیم دمای هوا را 10 درجه برای هیات فیفا کاهش دهیم.»

عکس های فوق العاده زیبا از ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

وی گفت: «به باور من ما توانایی سازماندهی یک رویداد جهانی را داریم.»یاسر الزینی، یکی از اعضای کمیته مطبوعاتی ورزش در قطر، گفت که مراحل آمادگی نشان داد که قطر می تواند میزبان یک جام جهانی باشد. وی به الشرفه گفت: «قطر علاوه بر پتانسیل عظیمی که دارد، امن نیز هست. قطر می تواند در مدت زمان بی سابقه ای بهترین استادیوم ها را بسازد. به علاوه قطر شبکه قطار زیرزمینی دارد که همه استادیوم هایی را که بازی های در آن ها برگزار می شوند، به هم مرتبط می کند. هواداران می توانند در برگزاری سه مسابقه در طی یک روز در استادیوم ها حضور پیدا کنند. »

شیخ محمد بن حمد بن خلیفة آل ثانی، امیر قطر، گفت که این امارت همه چالش های میزبانی جام جهانی را مرتفع خواهد کرد. وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با هیات فیفا گفت: «من واقعاً معتقدم که زمان آن فرا رسیده است. ما می خواهیم به جهان ثابت کنیم که خاورمیانه نیز همچون آفریقا، توانایی میزبانی رقابت های قهرمانی جهان را دارد. »

وی افزود: «انتخاب قطر ریسک ندارد، اما تصمیمی شجاعانه خواهد بود و شما به هیچ وجه از این تصمیم پشیمان نخواهید شد.»مقامات قطر از پنج استادیوم جدید پرده برداری کردند که اگر قطر از حق میزبانی جام جهانی برخوردار شود، برای برگزاری رقابت ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

عکس های فوق العاده زیبا از ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

استادیوم المدینه الریادیه یکی از این استادیوم های است که به شکل یک چادر عربی ساخته شده و ظرفیت 47,500 تماشاگر را دارد. استادیوم 45,000 نفری مینا الدوحه دومین استادیوم است. این استادیوم شبیه یک نیلوفر آب شناور است و در خلیج دوحه ساخته خواهد شد و می توان با تاکسی آبی وارد آن شد.

عکس های فوق العاده زیبا از ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

 استادیم 45,000 نقری الشمال نیز به شکل یک قایق ماهیگیری طراحی شده است و در شمال قطر و در کنار آب ساخته خواهد شد. استادیم الخور ظرفیت 45,000 تماشاگر را خواهد داشت و به شکل صدف ساخته می شود. استادیوم ام صلال 45,000 نفری است و طراحی آن از قلعه سنتی عربی الهام گرفته شده است.

alt

 

نقاط قوت قطر برای میزبانی جام جهانی 2022

قطر میزبانی جام جهانی دو هزار و بیست و دو میلادی را بر اساس موقعیت خود در میان کشورهای عربی و نیز راحتی دستیابی به مراکز ورزشی خود مطرح کرده است. چرا که همه ورزشگاه های این کشور که برای برگزاری رقابت های جام جهانی دو هزار و بیست و دو میلادی در نظر گرفته شده اند، چند دقیقه از همدیگر فاصله دارند و تماشاچیان و علاقه مندان رقابت های ورزشی می توانند در هر روز به راحتی بیش از یک مسابقه ورزشی را از نزدیک تماشا کنند.

   

با توجه به عملیات احدث شبکه راه آهن بسیار پیشرفته قطر که انتظار می رود در مدت زمان دوازده سال باقیمانده به برگزاری رقابت های مذکور تکمیل شود، همه خواهند توانست در وقت مقرر و بدون مشکل خاصی به مراکز ورزشی مورد نظر خود برسند.

قطر همچنین طرحهایی را برای احداث ورزشگاه های جمع و جور و متحرکی پیشنهاد کرده است که پس از پایان رقابت های جام جهانی دو هزار و بیست و دو میلادی، دوباره باز خواهند شد تا در اختیار کشورهای فقیری قرار گیرند که از امکانات ورزشی خوبی برخوردار نیستند.

همه این ورزشگاه ها از موادی ساخته خواهند شد که غیرآلاینده هستند و طراحی بسیار پیشرفته و زیبایی دارند.

همچنین به منظور مقابله با دمای شدید صحرایی که در اوج فصل گرمای تابستان ممکن است به پنجاه درجه سانتیگراد برسد، مسئولان امور ورزشی قطر از تاسیسات سرمایشی بسیاری پیشرفته ای استفاده خواهند کرد که قادرند داخل ورزشگاه ها دمای هوا را در حدود بیست و هفت درجه سانتیگراد نگهدارند.

این حقیقت که قطر کشوری ثروتمند است نیز یکی از نقاط قوت این کشور به شمار می رود. تولید ناخالص داخلی قطر برای امسال یکصد و بیست و هشت میلیارد دلار پیش بینی می شود که یکی از بالاترین ارقام در نوع خود در میان کشورهای جهان به شمار می رود.

در حالی که رکود اقتصاد جهانی دیگر رقبای قطر مانند آمریکا و ژاپن را با نرخ بالای بیکاری و مشکلات اقتصادی دیگر مواجه کرده است، قطر به هیچ عنوان از این موضوع گزند ندیده است.

نقاط ضعف قطر برای میزبانی جام جهانی 2022

گرمای شدید هوا در قطر همچنان یکی از مشکلات اساسی به شمار می رود. گروه بازرسان فدراسیون بین الملل فوتبال (فیفا) در گزارشی فنی خود درباره قطر نیز به این نکته اشاره کرده است.

سیستم سرمایشی پیشنهادی قطر در شرایط واقعی و با حضور هزاران تماشاچی داخل ورزشگاه ها آزمایش نشده است.هرچند برخی، نزدیک بودن اماکن ورزشی محل برگزاری رقابت های جام جهانی فوتبال را یک مزیت و نقطه قوت می دانند ولی این مسئله نقطه ضعف نیز تلقی می شود. همه دوست دارند شهرهای مختلف کشور میزبان جام جهانی را ببینند. چرا که جام جهانی چیزی فراتر از یک تورنمنت صرف است.

عکس های فوق العاده زیبا از ورزشگاههای تمام خورشیدی قطر برای جام جهانی 2022

برغم این واقعیت که قطر در میان کشورهای منطقه و با توجه به معیارهای حاکم بر این کشورها، لیبرالتر است از بیم و نگرانی هم وجود دارد که علاقه مندان و طرفداران تیم های شرکت کننده در جام جهانی نتوانند آنطور که باید و شاید از این رویداد ورزشی لذت ببرند. البته مسئولان قطر پیش بینی کرده اند در اماکن خاصی، مشروبات الکلی هم عرضه شود ولی دیگر گزینه های تفریحی به علت آداب و رسوم و فرهنگ حاکم بر این کشور به شدت ممنوع خواهند بود.

البته، هنوز برخی از وعده وعیدهای قطر دراین باره راستی آزمایی نشده است. پیش بینی می شود جمعیت قطر تا سال دو هزار و بیست و دو، از مرز دو میلیون نفر بگذرد. جمعیت این کشور هم اینک یک میلیون و ششصد هزار نفر است. از سوی دیگری انتظار می رود پانصد هزار نفر برای تماشای این رخداد ورزشی به قطر بیایند که ممکن است جاده ها و شبکه حمل و نقل ریلی این کشور کشش و تحمل آن را نداشته باشد.